OPPDAL: Vi må legge til rette for at flere barn og unge får tilbud om kulturskole. Det sier Ingvill Dalseg til avisa OPP. Sammen med stortingspolitiker Kari-Anne Jønnes fra Innlandet fremmer kommune- og fylkespolitikeren fra Trøndelag et resolusjonsforslag om kulturskolen på Høyres landsmøte.
OSLO: Lederkonferansen gir innspill på nye perspektiv og konkrete eksempler fra praksisfeltet, som er relevant for oppvekst, skole, kulturskole, UH-sektor og kunst- og kulturfeltet. – Dette er muligheten til å få innblikket du som leder trenger på feltet, for å ta grep i egen organisasjon, sier Kristin Geiring, prosjektleder for Lederkonferansen 2022 og minner om at påmeldingsfristen er 4. april.
OSLO: Norsk kulturskoleråd stiller for å tale kulturskolens sak, når Kunnskapsdepartementet og KS arrangerer åpent innspillsmøte om ny strategi for digital kompetanse og infrastruktur. Møtet finner sted mandag 4. april, og ledes av kunnskapsminister Tonje Brenna.
GARDERMOEN: Avslutningssamlinga UNG-22 er i mål og dermed er enden nær for pilotprosjektet Koordinert kulturarbeid. Men endelig punktum settes først når en rapport om pilotprosjektet er ferdig og levert, noe som skjer i juni 2022.
OSLO: Kulturtanken, UKM Norge, Ungdom og Fritid, Norsk kulturforum og Norsk kulturskoleråd vil sammen hjelpe landets kommuner å gi gode tilbud til unge flyktninger som nå kommer fra Ukraina til Norge. Tirsdag 22. mars arrangerte de et åpent webinar der kommunene fikk og delte gode råd og tips om hvordan en best kan hjelpe barn og unge som søker nødhavn i Norge.
OSLO: Kulturtanken, UKM Norge, Ungdom og Fritid, Norsk kulturforum og Norsk kulturskoleråd har satt i gang et ad hoc-arbeid for å hjelpe landets kommuner å gi gode tilbud til unge flyktninger som nå kommer fra Ukraina til Norge. Tirsdag 22. mars arrangeres et nettmøte/webinar – åpent for alle – i sakens anledning.
BERGEN: Semifinalen i Ungdommens musikkmesterskap 2021–2022 er gjennomført og nå er det klart hvem som går videre til den nasjonale finalen samt hvem som får årets inspirasjonspriser.
TRONDHEIM: Nå er det klart hvilke 20 ungdommer som får delta i det nye, innovative ungdomsprosjektet Riis-prisen 2022. Artistene Tora Dahle Aagård og Torstein Flakne samt bildekunstner Oda Victoria Reitan er klare som mentorer og attpåtil ligger det 80 000 kr i en prispott som prosjektdeltakerne kan være med og kjempe om.
TRONDHEIM: Nå er det mulig å søke om deltakelse i Kulturskolebasert vurdering for læring (KulVFL) skoleåret 2022–23. Blant de fornøyde deltakerne i inneværende skoleår, er kulturskoleleder Hege Elnæs i Frogn kommune, som sier at KulVFL har gitt henne som leder en god anledning til å sette ekstra fokus på utviklingsarbeid gjennom vurdering for læring samt det å bygge profesjonelt læringsfellesskap.
OSLO: Nå foreligger kortfilmen «Oppdag kulturskolen» også med ukrainsk tekst. Norsk kulturskoleråd har fått dette gjort for at kommunene enklere kan gjøre sine kulturskoletilbud forståelig og attraktive for alle ukrainere som nå søker nødhavn i landet vårt.