Nyheter

Smed i arbeid. Fra sommerskolen i tradisjonshåndverk ved Vestby kulturskole.
03.09.2026

Håndverk er ny kategori i Drømmestipendet

15. september åpner søknadsportalen til Drømmestipendet 2027. I år kan unge kunst- og kulturutøvere for første gang søke i kategorien håndverk.
Bildet er fra medlemsmøtet i region Vestland høsten 2025. Foto: Kulturskolerådet
02.09.2026

Medlemsmøter i alle regioner: - Et møtested for dialog og påvirkning

Høsten 2026 arrangerer Kulturskolerådets ti regioner sine årlige medlemsmøter. Regionstyrene inviterer alle medlemskommunene til å delta med tre representanter, fortrinnsvis fra både politisk og administrativt nivå. 
Foto: Tale Hendnes / Dansens Hus, Sigrun Drivdal Johnsen & Eivind Seljeseth / Danseinformasjonen
01.09.2026

Danseløftet inviterer til konferanse i januar 2027

Danseløftet arbeider for å skape gode danseprosjekter, sterke fagmiljøer og møteplasser for dansefeltet. I januar er det klart for en ny dansekonferanse på Sentralen i Oslo.
Terje Lindberg_LinkedIn.jpeg
01.09.2026

Arendalsuka - en reiseskildring

Styreleder Terje Lindberg oppsummerer Kulturskolerådets innsats under Arendalsuka 2026. Les hans reiseskildring her.
Sjur Dagestad holder innovasjonsforedrag for alle regioner i Kulturskolerådet denne høsten. Foto: Sjurdagestad.no
31.08.2026

Regionale ledersamlinger i høst

Etter stor interesse og gode tilbakemeldinger fra vårens regionale ledersamlinger, fortsetter satsingen på lederutvikling i kulturskolen høsten 2026.
Kong Harald V. Foto: Det kongelige hoff
28.08.2026

Til minne om Kong Harald V

Kulturskolerådet minnes Kong Harald V på dagen for hans bortgang med kondolanser og minneord fra organisasjonen.
Erfaringsdeling Håndverksløftet_Evensen2.JPG
24.08.2026

Løfte håndverket - sammen! Nasjonal konferanse for tradisjonshåndverk i 2027

4.–5. mai 2027 samles fagmiljøer fra hele landet på Maihaugen i Lillehammer for å styrke tradisjonshåndverk og opplæring. Da inviteres håndverkere, pedagoger og kulturarvsaktører til en utvidet nasjonal møteplass.
Terje Lindberg (styreleder), Åshild Pettersen (styremedlem) og Morten Christiansen (direktør)
13.08.2026

Kulturskolen på agendaen under Arendalsuka

Kulturskolens rolle i framtidens skole og lokalsamfunn sto sentralt da Kulturskolerådet deltok på Arendalsuka. Særlig lanseringen av den nye NOU-en om fellesskolen ga et viktig gjennomslag for saker Kulturskolerådet har arbeidet med over lang tid.      
Bjørn Haugstad, leder av Fellesskoleutvalget sammen med Kari Nessa Nordtun, kunnskapsminister. Foto: Regjeringen.no
11.08.2026

En viktig retningsjustering for norsk skole!

Fellesskoleutvalgets ferske NOU ble i dag overrakt kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun under Arendalsuka. Utredningen beskriver en skole som står overfor store samfunnsendringer og utfordringer, og presenterer forslag til tiltak for hvordan fellesskolen kan styrkes i årene som kommer. Det er særlig gledelig at de praktiske og estetiske fagene løftes tydelig fram som en viktig del av løsningen.